Vilniaus katedros varpinė
Posted by admin on 18th Lapkritis 2014
| 1174 peržiūrų

Vilniaus katedros varpinė – tai nuolatinių pasimatymų ar susitikimų vieta, kurią rasti sugeba kiekvienas, net visiškai nepažįstantis Vilniaus. Vilniečiai ar miesto svečiai iki 2014 m. gegužės, kantriai lūkuriavę prie Vilniaus katedros sienų savo bičiulių ar mylimųjų, nuo šio pavasario jau yra laukiami ir kviečiami į pasimatymą ir su pačia katedros varpine.

Džiugu, kad dar vienas architektūrinis ir gilią istoriją menantis statinys, po dešimties metų duris atvėrė ir plačiajai visuomenei. Juolab, kad Vilniaus katedros varpinė laikoma neatsiejamu Vilniaus arkikatedros bazilikos, o ir Žemutinės bei Aukštutinės pilių elementu. Šis statinys ypač vertinamas dėl jo autentiškų konstrukcijų bei dekoro detalių. Kalbant iš istorinės pusės, katedros varpinės bokštas XIII amžiuje buvo gynybinės sienos dalimi. Reikia pasidžiaugti, kad iki pat šių dienų visas pirmas senojo bokšto aukštas yra išlikęs beveik be pakitimų.

Vilniaus katedros varpinė išties turi kuo didžiuotis – jos aukštis siekia 52 metrus, o įskaitant kryžių – net 57 metrus.

Kaip žinia, esminė varpinės funkcija – skambinimas varpais: liūdna, linksma, sninga ar šviečia saulutė – varpai visada skambės. Taip jau susiklostė bėgant amžiams, kad varpams skiriamas ypatingas dėmesys – prieš užkeliant ir pakabinant juos į varpinę, jie visada pašventinami, dažnai jiems suteikiami šventųjų vardai. Vilniaus katedros varpinė ypač dėkinga Kelno arkivyskupijai už 2002 metais gautą dovaną: šešis naujus varpus, kuriems suteikti Šv. Kazimiero, Palaimintojo Jurgio Matulaičio, Šv. Stanislovo, Šv. Onos, Šv. Elenos vardai, o didžiausiam varpui, kurio svoris 2595 kg – Šv. Joachimo vardas.

Vilniaus katedros varpinė nuo šiol – ne tik vienas seniausių ir aukščiausių Vilniaus senamiesčio statinys, bet ir vieta, iš kurios atsiveria nepakartojami Vilniaus vaizdai. Tereikia tik kantriai užkilti į katedros varpinės bokštą ir mėgautis iš čia atsiveriančia panorama.

Apsilankę čia vilniečiai ir miesto svečiai yra kviečiami apžiūrėti įspūdingą varpų ekspoziciją, tiksliai valandas skaičiuojantį senąjį miesto laikrodį ir visa kita, kas susiję su varpinės istorijos vingiais. Smalsieji lankytojai gali dalyvauti virtualioje kelionėje: „Vilniaus panorama: pamatyk, priartink, įsiamžink!“ – į šią kelionę kviečiami visi, pakilę į viršutinį katedros varpinės aukštą, kitų norinčiųjų laukia edukacinis kompiuterinis žaidimas „Gedimino sapnas“.

Vilniaus katedros varpinė lankytojų laukia: gegužės–rugsėjo mėnesiais nuo 10 iki 19 val., šaltuoju metu laiku – nuo 10 iki 18 val.

Nebūk kurmis, pasidalink...Email this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Print this page