Vilniaus arkikatedra bazilika
Posted by admin on 13th Lapkritis 2014
| 1161 peržiūrų

Kaip ir kiekvienas pasaulio miestas, taip ir Lietuvos sostinė Vilnius turi išskirtinę bažnyčią, kuri ne tik suburia vilniečius ir miesto svečius ypatingomis, o ir kasdienėmis progomis, bet yra ir savotiškas valstybingumo, tautiškumo simbolis. Net minčių nekyla, kad kalba sukasi apie Vilniaus arkikatedrą, kurios pilnas pavadinimas – Šv. Stanislovo ir šv. Vladislovo arkikatedra bazilika. Ši šventovė didingai stūkso pačioje Vilniaus širdyje – amžinai šurmuliuojančioje ir nenutrūkstama gyvybe alsuojančioje Katedros aikštėje.

Vilniaus arkikatedrai, svarbiausiai visos šalies katalikų šventovei, bazilikos statusas buvo suteiktas 1922 metais („bazilika“ reiškia „karališka“). Dera paminėti ir tai, kad bazilika – tai aukščiausia bažnyčių kategorija, suteikiama Romos popiežiaus tik išskirtinėms bažnyčioms.

Vilniaus arkikatedra bazilika, žavinti visus savo didybe, už savo dabartinį pavidalą turi būti dėkinga jaunam architektui Laurynui Stuokai – Gucevičiui, kuris XVIII a. pabaigoje itin prisidėjo prie jos projektavimo darbų. Reikia paminėti ir tai, kad Vilniaus arkikatedra bazilika ne visada buvo tuo, kuo yra dabar. Sunkiausi metai jai buvo 1950 – ieji, kai buvo užvertos Arkikatedros durys ir net mąstyta joje įrengti sunkvežimių remonto dirbtuves, vėliau joje buvo įrengta paveikslų galerija, o štai jau 1989 metai – tai didžiojo džiaugsmo metai – Vilniaus arkikatedra bazilika iš naujo pašventinama ir oficialiai grąžinama Katalikų bažnyčiai.

Vilniaus arkikatedra bazilika – tikras meno kūrinys, ne veltui meno mylėtojų vadinamas „nuostabiu juvelyru žiedu“, o joje esanti Šv. Kazimiero koplyčia – to papuošalo „brangakmeniu“. Šv. Kazimiero koplyčią rasite eidami pietine Arkikatedros nava. Šv. Kazimiero koplyčia laikoma vienu vertingiausių Lietuvos baroko dailės paminklų.

Vilniaus arkikatedra bazilika pastatyta griežtu klasicizmo stiliumi, praeivių dėmesį traukia ne tik savo didingumu, bet yra ir iškilių Lietuvos asmenybių amžinojo poilsio vieta. Arkikatedros požemiai amžiams priglaudė Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didikus, vyskupus, kunigaikščius. Jos pažemiuose (Karališkame mauzoliejuje) ramybę rado ir Lietuvos didysis kunigaikštis ir Lenkijos karalius Aleksandras, vienintelis Lenkijos ir Lietuvos valdovas, palaidotas Lietuvos sostinėje. Vilniaus arkikatedra bazilika – tai ir galingiausio Lietuvos valdovo Vytauto Didžiojo bei jo žmonos amžinojo poilsio vieta, čia ilsisi ir viena iš gražiausio to meto Europos moterimi vadinta Barbora Radvilaitė.

Meno žinovai Vilniaus katedrą baziliką vadina nuostabiu juvelyro žiedu, o Šv. Kazimiero koplyčią — to papuošalo brangakmeniu. Ši koplyčia yra vienas vertingiausių Lietuvos baroko šedevrų, ji pašvęsta šv. Kazimierui, visos Lietuvos ir jaunimo globėjui, kurio sarkofagas su mirusiojo palaikais ir saugomas šioje koplyčioje.

Vilniaus arkikatedra bazilika – tikras miesto, o ir visos šalies pasididžiavimas, religinė, istorinė, kultūrinė ir tiesiog pagarbos verta vieta.

Arkikatedros bazilikos durys atvertos kasdien nuo 7 iki 19 val. vakaro.

Dėl ekskursijų į požemius, kreiptis tel.: + 370 (5) 269 78 00, + 370 (5) 269 78 03

Nebūk kurmis, pasidalink...Email this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Print this page