Kryžių kalnas
Posted by admin on 25th Lapkritis 2014
| 2986 peržiūrų

Kryžių kalnas – unikali vieta, garsinanti Lietuvą visame pasaulyje. Pirmą kartą čia apsilankiusieji praranda amą nuo čia stūksančių kryžių gausos. Kryžių kalnas – tai vieta, kurioje sugula viltį ir tikėjimą simbolizuojantys kryžiai ir kryželiai, kai kurie čia juos palieka kaip padėką, kai kai kurie taip išreiškia savąjį tikėjimą – todėl nenuostabu, kad kiekvienas čia apsilankęs pajunta ypatingą aurą.

Kryžių kalnas nuo neatmenamų laikų apgaubtas įvairiais pasakojimais, liudijimais. Teigiama, kad viduramžiais čia stovėjusi medinė pilis, kronikose vadinta „Kula“. Vėliau šią pilį suniokojo Livonijos kariuomenė ir po šio įvykio kalnas stovėjęs plikas, o jau XIX a. viduryje ant šio piliakalnio imta statyti pirmuosius kryžius. Dėl kokių priežasčių būtent ant šio piliakalnio, liaudyje dar vadinto Jurgaičių arba Domantų piliakalniu, ar Pilies arba Maldavimų kalnu, ėmė kilti kryžiai ir kryželiai dar iki šių dienų iki galo neatskleista. Pasak vietinių gyventojų, pirmieji kryžiai kalne ėmė kilti meldžiant Aukščiausiojo sveikatos ir palaiminimo, pasak kitų pasakojimų, kryžius imta statyti 1863 m. sukilime žuvusiems atminti – mat po sukilimo caro valdžia bausdavo visus žmones, kurie savo sodybose pasistatydavo kryžių. Ištvermingi lietuviai nė nemanė atsisakyti savo užmačių, todėl ieškojo vietos, kiek atokesnės ir mažiau matomos. Tokia vieta ir tapo Kryžių kalnas.

Visą savo gyvavimo istoriją Kryžių kalnas savyje turėjo neišsenkamą stiprybę bei tikėjimą savo galiomis, todėl nepaisant visų caro valdžios draudimų, Pirmojo pasaulinio karo metais kalnas vis labiau puošėsi jame statomais kryžiais. Ypač Kryžių kalnas sutvirtėjo tarpukario metais: jame buvo aukojamos šv. Mišios, liepos viduryje čia vykdavo daugiatūkstantines minias sutraukdavę atlaidai.

Ypatingų draudimų ir apribojimų Kryžių kalnas sulaukė Sovietų okupacijos laikotarpiu. Tuo niūriu metu Kryžių kalnas net buvo kelis kartus apgriautas, o visi jame stovėję kryžiai suniokoti. Negana to, Kryžių kalną net bandyta užtvindyti, o visi į jį vedantys keliai atkirsti. Tačiau stebuklingasis Kryžių kalnas atsilaikė ir prieš tai: paradoksalu, tačiau, kuo labiau jis buvo niokojamas, tuo labiau žmonės vienijosi ir kovojo už šią unikalią vietą: kryžiai buvo statomi naktimis, paslapčia, o visus niekadėjus, bent kiek bandžiusius vienaip ar kitaip nuskriausti kalną ar jo „gyventojus“, vėliau ar anksčiau ištikdavo kokia nors nelaimė. Tai buvo kaip gyvas liudijimas, kad kokia tai aukščiausia jėga globoja Kryžių kalną, o ta apsauga dar labiau sustiprėja geraširdžių ir jokiems draudimams nepasiduodančių vieningų žmonių dėka.

Kryžių kalnas savo tikrąją laisvę atgavo Nepriklausomybės metais. Ypatingą palaiminimą ir šventumą šiai vietai suteikė ir 1993 metais čia apsilankęs popiežius Jonas Paulius II.

Kiek šiuo metu kryžių kalne – tikslių duomenų nėra. Aišku viena, Kryžių kalnas – tai vienas iš tautos tvirtybės ir nepalaužiamumo simbolių, todėl šią vietą tikrai verta aplankyti bent kartą gyvenime.

Nebūk kurmis, pasidalink...Email this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Print this page