Gedimino pilis
Posted by admin on 19th Lapkritis 2014
| 5318 peržiūrų

Gedimino pilis – unikalus statinys pačiame Vilniaus centre savo grožiu, didybe bei istorija džiuginantis vilniečius, o ir visus miesto svečius. Gedimino pilis tiesiog neatsiejama nuo didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino, kurio garbei ši pilis ir pavadinta. Kiekvienas vaikas dar vaikystėje išgirsta didžiąją legendą apie šią pilį, o jau užaugęs ją perduoda savo vaikams – ir taip iš kartos į kartą. Nesigilinant į detales, legenda byloja, kad Lietuvos didysis kunigaikštis Gediminas susapnuoja sapną, kuriame regi didžiulį geležinį vilką, staugiantį taip garsiai, kad rodosi, šimtas vilkų tai darytų. Sapną Gediminui mielai išaiškino jo žynys Lizdeika, kuris šiame sapne įžvelgė ypatingų pranašysčių ir tuo remiantis patarė Gediminui sapne matytoje vietoje pastatyti miestą. Savo ištikimojo žynio paragintas Gediminas taip ir padarė, taip iškilo Vilnius, o jo centre ant kalno – galinga pilis.

Žynio Lizdeikos išpranašauta sapno vizualizacija išsipildė su kaupu. Gedimino pastatytas Vilnius tapo Lietuvos sostine, o Gedimino pilis – tikru miesto simboliu, viena nuostabiausių Vilniaus senamiesčio puošmenų.

Gedimino pilis, kaip ir Vilnius, pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose paminėta 1323 metais. Ši pilis per savo gyvavimo istoriją išties patyrė gana daug: jai teko vykdyti ir gynybinę funkciją, vienu laikotarpiu joje veikė kalėjimas, ją niokojo ne tik Kryžiuočių kariuomenės kareiviai, bet ir stichinės nelaimės. Ne veltui Gedimino pilis stovi pačiame Vilniaus centre ir yra kaip gyvasis istorijos monumentas.

Šiandien Gedimino pilis – gausiai vilniečių ir miesto svečių lankomas objektas. Ištvermingiems ir norintiems pajausti istorijos vingių dvelksmą, rekomenduojama į kalno viršuje esančią pilį keliauti akmeniniais į ją vedančiais takeliais. Norintiems modernumo, ar tiesiog negalintiems to padaryti dėl sveikatos, į Gedimino bokštą galima pakilti ir keltuvu (jį rasite už Lietuvos Nacionalinio muziejaus).

Gedimino pilyje nuolat veikia pilies muziejus, kuriame galima susipažinti su XIV–XVII a. Vilniaus pilių rekonstrukciniais maketais, ginkluote, ikonografine senojo Vilniaus medžiaga, o pakilus į pilies bokšto viršuje esančią apžvalgos aikštelę, tiesiog būtina pasigėrėti nepakartojamais Lietuvos sostinės vaizdais.

Gedimino pilis išties pagarbos vertas statinys, – šios pilies viršūnėje 1919 m. atkūrus Lietuvos valstybę pirmą kartą Gedimino pilies bokšte buvo iškelta Lietuvos valstybinė vėliava, kuri išdidžiai plevena ir šiandien.

Gedimino pilies bokšto darbo laikas: šiltuoju metų laiku: nuo 10 iki 19 val., šaltuoju metu laiku: nuo 10 iki 17 val.

Nebūk kurmis, pasidalink...Email this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Print this page